Popüler ve Çok Yönlü Teknik Analiz Aracı Bollinger Bantları

Popüler ve Çok Yönlü Teknik Analiz Aracı Bollinger Bantları:

Bollinger Bantları hareketli ortalamaları ve standart sapmaları birleştiren çok yönlü bir araçtır ve en popüler teknik analiz araçlarından biridir. Bollinger Band göstergesinde üç bileşen vardır:

  1. Hareketli Ortalama : Varsayılan olarak, 20 dönemlik basit bir hareketli ortalama kullanılır.
  2. Üst Bant : Üst bant genellikle hareketli ortalamanın üstünde 2 standart sapmadır (20 dönemli kapanma verilerinden hesaplanır).
  3. Alt Bant : Alt bant, genellikle hareketli ortalamanın altında 2 standart sapmadır.

Bollinger Bantları 20 günlük hareketli ortalama

Bollinger Bantları (mavi renkte) aşağıda E-mini S&P 500 Vadeli İşlemleri sözleşmesinin çizelgesinde gösterilmektedir: Yatırımcıların Bollinger Bantlarını kullanabilecekleri üç ana metodoloji vardır; Bu yorumlar aşağıdaki bölümlerde ele alınmıştır:

  1. Grupları Çalmak
  2. Bollinger Bant Koparmaları
  3. Seçenek Volatilite StratejileriBollinger Band’lerini Çalma® Grupların çalınması, tüm kapanış fiyatlarının büyük çoğunluğunun Bollinger Bantları arasında olması gerektiği fikrine dayanmaktadır. Bu, daha sonra çok nadir görülen Bollinger Bantlarının dışına çıkacak bir hisse senedinin fiyatının sürmemesi ve genellikle 20 dönemli basit hareketli ortalama anlamına gelen “ortama geri dönmesi” gerektiğini belirtti. Bu stratejinin bir versiyonu James Altucher tarafından Hedge Fon Gibi Ticaret kitabında tartışılmaktadır.

    Muhtemel Satın Alma Sinyali

E-mini S&P 500 Future’nin aşağıdaki çizelgesinde gösterilen örnekte, bir tüccar, fiyatın Bollinger Bandının altına düştüğü zaman bir alım satım yapabilir veya satın alabilir. Muhtemel Satış Sinyali Potansiyel satış veya alış kapama çıkışı, hisse senedi, gelecek veya döviz fiyatları üst Bollinger Bandının dışına çıktığında önerilir. Bu potansiyel alım-satım sinyalleri, aşağıda gösterilen E-mini S&P 500 Vadeli İşlemleri sözleşmesinde grafik olarak gösterilmiştir:

Bollinger Bantlarını Çalma

Daha Muhafazakar Grupları Çalmak

Fiyat tam olarak Bollinger Bandına çarptığında, daha agresif bir yaklaşım olarak kabul edildiğinde alım satım yapmak yerine, bir tüccar bekleyip fiyatın Bollinger Band’ın üstünde mi yoksa altında mı hareket ettiğini ve fiyatın Bollinger Band’ın içinde kapanıp kapanmadığını görebilir. Kısa alım veya satım için potansiyel tetikleyici ortaya çıkacaktır. Bu, Bollinger Bantları bir süre için fiyatlara ara verdiğinde kayıpları azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak, birçok karlı fırsatın kaybedilebileceği söylenebilir. Açıklamak gerekirse, yukarıdaki E-mini S&P 500 Geleceği’nin çizelgesi potansiyel olarak kaçırılmış birçok fırsatı göstermektedir. Bununla birlikte, bir sonraki sayfadaki grafikte, daha muhafazakar yaklaşım birçok acı kaybını önlemiş olabilir. Ayrıca, bazı trader’lar fiyatın 20 günlük hareketli ortalamaya dokunduğunda uzun veya kısa girdilerinden çıkabilirler. Bollinger Bantlarını kullanmak için farklı ve oldukça kutupsal bir karşıt yol sonraki sayfada, Bollinger Bant Koparmalarını Çalma bölümünde açıklanmıştır.

Bollinger Band® Breakout’ları

Temel olarak “Grupları Çalmak” ve ortadaki tersine bahis oynamak tam tersi Bollinger Band koparmaları oynuyor. Koparmalar, fiyat Bollinger Bantları dışında kapandığında bir konsolidasyon döneminden sonra meydana gelir. Destek ve direnç çizgileri (bkz: Destek ve Direnç ) gibi diğer göstergeler , bir tüccar, ara verme yönünde alış veya satış yapmaya karar verdiğinde yararlı olabilir. Aşağıdaki Wal-Mart (WMT) çizelgesi, bu iki Bollinger Band arayı göstermektedir:

Bollinger Band Breakout desteği ve direnci geçmişDirenç Potansiyel Alımı Sinyali ile Bollinger Bandı Kopması

Bir tüccar, bir fiyat konsolidasyonunun ardından fiyat Bollinger Bandının üstüne çıktığında alım yapabilir. Diğer onay göstergeleri, tüccar tarafından kırılmaya direnç gösterecek şekilde kullanılabilir; bu, Wal-Mart hissesinin yukarıdaki çizelgesinde gösterilmiştir.

Potansiyel Satış Sinyali Desteğiyle Bollinger Bant Kopması Benzer şekilde, fiyat düşük Bollinger Bandının altına düştüğünde bir tüccar satış yapabilir. Bir tüccar, kırılma destek hattı gibi diğer onay göstergelerini de kullanabilir; bu, Wal-Mart stoğunun desteğin altında kaldığı yukarıdaki örnekte gösterilmiştir. Bu strateji Bollinger Bands’ı oluşturan adam John Bollinger tarafından tartışılmaktadır. Bollinger Bantları ayrıca trendin yönünü ve gücünü belirlemek için de kullanılabilir. E-mini S&P 500 Vadeli İşlem sözleşmesinin aşağıdaki grafikte güçlü bir artış eğilimi var:

Trendin gücünü gösteren Bollinger bantlarıBollinger Band Güçlü Bir Eğilim Gösteriyor

E-mini S&P 500’ün üstündeki grafik, güçlü bir yükseliş eğilimi sırasında, fiyatların 20 yıllık hareketli ortalamanın (Bollinger Band merkez çizgisinin) fiyat trendini desteklediği Bollinger Bandının üst yarısında kalma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Bunun tersi, fiyatların Bollinger Bandının alt yarısında olacağı ve 20 dönemlik hareketli ortalamanın aşağı yönlü bir direnç olarak hareket edeceği bir düşüş eğilimi sırasında geçerli olacaktır. Bollinger Bantları oynaklığa adapte olur ve bu nedenle opsiyon yatırımcılarına, özellikle de oynaklık yatırımcılarına yararlıdır. Sonraki sayfada, yatırımcıların volatilite tabanlı opsiyon işlemleri yapmak için Bollinger Bantları’nı nasıl kullanabilecekleri açıklanmaktadır.

Seçenek Volatilite Stratejileri

Bir borsacının volatilite ticareti yapmasının iki temel yolu vardır:

  • Yatırımcılar, oynaklığın artacağını ümit ederek düşük volatiliteli opsiyonlar almaya ve bu opsiyonları daha yüksek bir fiyatla geri satmaya çalışırlar.
  • Yatırımcılar, oynaklığın azalacağını ve daha sonra da aynı seçenekleri daha ucuza almayı ümit ederek yüksek volatiliteli opsiyonlar satmaya çalışır.

Bollinger Bands® uçuculuğa uyum sağladığından, Bollinger Bands opsiyon yatırımcılarına seçeneklerin nispeten pahalı olduğu (yüksek uçuculuk) veya seçeneklerin nispeten ucuz olduğu (düşük uçuculuk) hakkında iyi bir fikir verebilir . Wal-Mart hisse senedinin altındaki grafik Bollinger Bands’in volatilite ticareti için nasıl kullanılabileceğini göstermektedir:

Seçenek volatilite ve bollinger bantlarıVolatilite Düşük Olduğunda Potansiyel Olarak Satın Alma Seçenekleri

Bollinger Bantları önemli ölçüde büzüldüğünde Wal-Mart’ın yukarısındaki tablonun ortasındaki gibi seçenekler nispeten ucuz olduğunda, bir payanda veya boğmaca gibi seçenekler satın almak potansiyel olarak iyi bir seçenek stratejisi olabilir. Sebep, keskin hamlelerin ardından, dinlenmek için fiyatların alım satım aralığında kalmasıdır. Bollinger Bantlarının birbirine son derece yakın olduğu dönemler gibi fiyatlar dinlendikten sonra, fiyatlar bir kez daha hareket etmeye başlayabilir. Bu nedenle, Bollinger Bantları bir arada sıkıyken seçenekleri satın almak akıllıca bir seçenek stratejisi olabilir.

Oynaklık Yüksek Olduğunda Potansiyel Olarak Seçenekler Sat

Bollinger Bantlarının belirgin şekilde genişletildiği Wal-Mart’ın yukarısındaki tablonun en sağında ve en solunda olduğu gibi, seçeneklerin nispeten pahalı olduğu zamanlarda, bir çatal, boğmaca veya demir condor şeklinde satış seçenekleri olabilir. kullanmak için iyi bir seçenek stratejisi. Buradaki mantık, Bollinger Bantlarının birbirinden çok uzak olduğu dönemler gibi, fiyatlar önemli ölçüde arttıktan veya düştükten sonra, fiyatlar bir araya gelmeye başlayabilir ve daha az değişken hale gelebilir. Bu nedenle, Bollinger Bantları birbirinden çok uzak olduğunda seçenekleri satmak, potansiyel olarak akıllı seçeneklerin oynaklık stratejisi olabilir.

KAYNAK: Lawrence Pines

27

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*